Bendaş Rulman

Rulman Nedir?

tek-sirali-silindirik-makarali-2.jpgHer çeşit makine aksamını döndürmek, hareket ettirmek, yürütmek için ona ihtiyaç var; Rulman  
 
Rulmanın Ortaya Çıkışı;
 
İlk insanlar kütleleri bir yerden başka bir yere taşımak istediklerinde, cisimlerin sürtünme vefren etkisinden dolayı zorluklar yaşamışlar, cisimleri çekeleyip itmek yerine, yüzey ile cisim arasına örneğin ağaç parçaları gibi silindirik parçalar koyarak hareket ettirmişler ve böylece daha az güç harcadıklarını anlamışlardır.Bu sistemi zaman içinde daha da geliştirmişler ve bir kütleye tekerlekler bağlamışlar, ilk araçları geliştirmişlerdir. Daha sonraları kaymalı yataklar kullanmışlar, ilerleyen zaman içinde yuvarlanma elemanlarının ilk örnekleriniyerleştirmeye çalışmışlardır. Ancak 20.YY başına kadar pek başarılı olamamışlardır. 
 
Rulman nedir ? 
Her türlü makineyi döndürmenin, yürütmenin hareket ettirmenin tek bir yolu var; uygun bir rulman kullanmak.Rulmanı döner ekipmanların kalbi olarak da tanımlamak yanlış olmaz. Rulmanın kullanımı, bakımı ve makineye monte edilmesi aşamalarında ise teknik elemanların yetişmiş olması büyük önem arz etmektedir. Otomotiv, sanayi makineleri, makine imalatı, küçük ev aletleri gibi sektörlerde geniş bir kullanım alanı olan rulman, ülkemizde ithalatı fazlaca yapılan bir makine aksamıdır. 300.000 civarında değişik çeşidi bulunan rulmanın kalitesi AR-GE çalışmalarıyla sürekli geliştirilmektedir.